Trzy kolejne wygrane w Kosynierce. Czas na ostatnią prostą

Koszykarze wrocławskiego Śląska zdają się być w coraz lepszej formie przed inauguracją sezonu I ligi. W trzech kolejnych sparingach rozgrywanych przy Mieszczańskiej, dwukrotnie poradzili sobie z Zetkama Doral Nysą Kłodzko, a wczoraj rozprawili się z Rawią RAWAG Rawicz.

Pierwsze sparingowe spotkanie w derbach Dolnego Śląska, choć nie było łatwe, okazało się zwycięskie. Podopieczni Dominika Tomczyka i Jacka Krzykały przegrali pierwsze trzy kwarty, by zupełnie zdominować czwartą i ostatecznie zgarnąć wygraną 78:74 z rywalem z południa.

W barwach Nysy na parkiecie pojawiło się kilku graczy, których koszykarska przeszłość związana jest z Wrocławiem. Byli to chociażby byli gracze Śląska: Marc Oscar Sanny, Maksym Kulon, Radosław Hyży (w roli trenera) czy do niedawna występujący jeszcze w WKK Michał Jodłowski. Goście od początku postawili twarde warunki i pierwszą część gry wygrali 20:15. Przed przerwą powiększyli swoją przewagę o dwa oczka i schodząc do szatni prowadzili 41:34.

Trzecia ćwiartka niestety była dla Trójkolorowych jeszcze gorsza. Gra się nie układała, a rywale wciąż punktowali, utrzymując bardzo dobrą skuteczność zza łuku (11/25). Wrocławianie przez cały mecz trafili tylko 2 z 2 takich prób i dlatego przed decydującą kwartą tracili do kłodzczan 12 punktów.

W ostatniej części gry w gospodarzy wstąpiło nowe życie. Kilka akcji 2+1 zaliczył Jakub Musiał (17 punktów, 6/9 z gry, 5/5 z osobistych), wtórował mu Mikołaj Ratajczak (14 punktów, 4/5 za 2, 6/7 z osobistych, 7 zbiórek). Z „Ratajem” na parkiecie wrocławianie mieli współczynnik +/- aż +24. Na dobrym poziomie zagrali też Aleksander Dziewa (10 punktów, 5 zbiórek, 3 bloki) oraz świetnie wyglądający w przedsezonowych sparingach Marcin Pławucki (10 punktów). W drużynie gości najbardziej wyróżniał się Mateusz Kasiński, autor 17 punktów, 5 zbiórek i 3 asyst oraz Marc Oscar Sanny – zdobywca 5 punktów, 5 zbiórek i 6 asyst.

W drugim meczu wydawało się, że podopieczni Radosława Hyżego weszli w spotkanie lepiej od gospodarzy, już na jego początku wypracowując 7 oczek przewagi. Trójkolorowi szybko zdołali jednak zniwelować straty do gości, a m.in. dzięki dobrej skuteczności na linii rzutów osobistych (21/30 w spotkaniu) przed przerwą mieli  11 oczek więcej od przeciwnika (50:41).

Kłodzczanie po powrocie na parkiet zdobyli 7 punktów z rzędu i zbliżyli się do gospodarzy na 2 oczka, Ci jednak szybko ponownie im odskoczyli i z bezpieczną przewagą kontrolowali przebieg spotkania. Ostatecznie wygrali różnicą 13 punktów – 85:72. Drużyna z południa Dolnego Śląska znów straszyła nas przede wszystkim dobrą skutecznością zza łuku (8/17). Najlepszy w tej statystyce (3/3) był Rafał Wojciechowski, zdobywca 24 punktów (10/13 z gry). Na wyróżnienie ponownie zasłużył też ex-trójkolorowy Marc Oscar Sanny (13 punktów, 7 zbiórek, 4 asysty).

Podział czasu gry między zawodników Śląska był dosyć wyrównany, stąd miażdżąca przewaga Trójkolorowych jeśli chodzi o punkty zdobyte z ławki – 42:8. Zawodnicy Nysy popełnili aż 21 strat, które Śląsk zamienił na taką samą ilość oczek. W drużynie Dominika Tomczyka najlepiej wypadł będący w świetnej formie Jakub Musiał (17 punktów, 3/3 zza łuku, 7/9 z gry). Wszechstronnie zagrał Maciej Krakowczyk (12 punktów, 4 zbiórki, 6 asyst), spisali się też podkoszowi – Aleksander Dziewa (12 punktów, 9 zbiórek) oraz Karol Michałek (13 punktów, 7 zbiórek, 1 blok).

W kolejnym sparingu do Kosynierki przyjechał rywal doskonale znany młodym graczom Śląska z ubiegłego sezonu 2. ligi - Rawia Rawag Rawicz. Trókolorowi pokazali, że ich poziom już zdecydowanie przewyższa drugoligowe parkety i łatwo pokonali gości 92:57.

Spotkanie od początku do końca układało się pod dyktando Wojskowych. Wszystkie cztery kwarty kończyły się podobnym rezultatem - blisko dziesięciopunktową przewagą Śląska. Dla trenerów mecz był okazją do przetestowania nowych wariantów taktycznych, a dla zawodników do indywidualnych popisów. W ostatniej kwarcie wsadem popisał się Mikołaj Ratajczak, a Marcin Bluma po otrzymaniu alley-oopa efektownie skończył jedną z akcji.

Pierwsze skrzypce w drużynie Śląska grali zawodnicy, którzy mierzyli się z rywalem z Rawicza w ubiegłym sezonie. Najwięcej punktów - 15 - zdobył Aleksander Dziewa, a barierę 10 oczek przekroczyli także Maciej Krakowczyk (12), Marcin Pławucki i Mikołaj Ratajczak (po 11). Tradycyjnie już jednak szansę od trenerów otrzymali wszyscy zawodnicy znajdujący się w meczowej kadrze. W drużynie gości po 13 punktów zdobyli Grzegorz Paszek i Kacper Kuta.

- Od strony sportowej przede wszystkim cieszy nas, że zaczynamy grać jako zespół. Zawodnicy coraz lepiej rozumieją się wzajemnie, co gołym okiem widać na parkiecie. Z kolei w meczu z Rawią nie obawialiśmy się o wynik, ale przede wszystkim o brak zaangażowania i koncentracji. Z tym jednak także drużyna nie miała problemu. W naszej kadrze panuje duży ścisk, ale nie zapominajmy, że w najbliższym sezonie druga drużyna Śląska będzie występować w 2. lidze. Zawodnicy, którzy dostaną mało minut na zapleczu PLK będą mieli szansę pokazać się w tych rozgrywkach. W okresie przygotowawczym nie ominęły nas także kontuzje, co pokazuje, że szeroka ławka jest wręcz niezbędna. W weekend bierzemy udział w turnieju w Prudniku, natomiast w przyszły wtorek zmierzymy się z beniaminkiem PLK - GTK Gliwice. Wielkimi krokami zbliżamy się do inauguracji sezonu 1. ligi i te spotkania będą dla nas najważniejszymi testami - skomentował ostatnie sparingi trener Dominik Tomczyk.

Przed Trójkolorowymi jest jeszcze kilka ostatnich okazji do sprawdzenia nowych zagrywek przed nadchodzącym sezonem. Jak wspomniał trener Tomczyk – w najbliższy weekend wystąpią oni w turnieju towarzyskim w Prudniku, a we wtorek 19.09 w hali AWF-u Wrocław zmierzą się z beniaminkiem PLK – GTK Gliwice. Serdecznie zapraszamy na to spotkanie, podczas którego prowadzona będzie sprzedaż karnetów na cały sezon. Dodatkowo wśród kibiców rozlosujemy dwa darmowe karnety oraz piłkę z autografami naszych koszykarzy. Hej Śląsk!

Tabela

{"type":"short","name":"getLeagueTable","teamid":1819,"seasonid":19,"leagueid":4,"groupid":378}